O‘qish vaqti: 6 min.
YuNESKOning Butunjahon madaniy merosi ro‘yxatiga kiritilgan “Namuna” va “Hast Imom” mahallalarida san’at maskanlari barpo etilmoqda.
Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi Toshkent shahridagi tarixiy mahallalarni, ularning o‘ziga xosligi va madaniy-tarixiy merosini yanada asrab-avaylash bo‘yicha ishlarni davom ettirib, Toshkent shahrining Eski shahar hududida san’at maskanlari barpo etish tashabbusi bilan chiqmoqda. Loyiha Studio KO (Marokash) arxitektura byurosi bilan hamkorlikda amalga oshiriladi.
Ijodiy makonni tashkil qilish uchun ikkita ob'ekt belgilangan. Birinchisi “Namuna” mahallasida joylashgan boʻlib, bu yerda “Matkarimba” madrasasi anʼanaviy meʼmoriy qiyofasini saqlab qolgan holda badiiy maydon yaratish hududi sifatida qayta tiklanadi. Ikkinchisi Xast Imom mahallasidagi sobiq maktabgacha ta’lim muassasasi binosida joylashgan. Ushbu mahallalar Toshkent shahrining Olmazor tumanida joylashgan.
Ushbu loyihani amalga oshirish, avvalambor, madaniyat va sanʼat sohasini davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlashni kuchaytirish hamda uning aslligini hurmat qilish va saqlashga eʼtibor qaratgan holda qulay shahar muhitini yaratish boʻyicha loyihalarni ishlab chiqish bilan bogʻliq.
Art Residence – tajriba almashish, madaniyatlararo muloqot va qo‘shma badiiy loyihalarni amalga oshirish uchun maydon. Madaniy almashinuvning ushbu formati turli madaniyatlar o'rtasida o'zaro tushunishni o'rnatishga yordam beradi. Turar joylarda ishlaydigan rassomlar mezbon mamlakatning tarixi va xususiyatlarini o'rganadilar.
San'at maskanlarida ijodkorning hayoti va ijodi uchun barcha sharoit yaratilgan. U zarur bo'lgan hamma narsa bilan ta'minlangan: ijodiy ustaxona, ish uchun materiallar va asboblar, shuningdek, qarorgohda bo'lganida jonlantirilgan asarlarni muhokama qilish uchun tomoshabinlar.
San'at maskanlari doirasida ijodkorlikni tashkil etish modeli so'nggi bir necha yil ichida dunyoda katta shuhrat qozonmoqda va o'zlarining mahalliy badiiy muhitidan chiqib ketishga va ijodiy muhitga qo'shilishga intilayotgan ko'plab rassomlarning karerasida muhim qadam bo'ldi. xalqaro kontekst. Ishtirokchi o'z hamkasblari va tanqidchilari bilan muloqot qiladi. Bu har doim o'qishni tugatgan yosh rassom uchun kuchli boshlanish va faol o'sishni va harakat qilishni xohlaydigan kishi uchun yaxshi rag'batdir.
Dunyodagi eng yirik badiiy qarorgohlar: Yan Van Eyk akademiyasi (Maastrixt, Niderlandiya), Tabakalera (San-Sebastyan, Ispaniya), Casa de Velázquez (Madrid, Ispaniya), Scuola Internazionale di Grafica Venezia (Venetsiya, Italiya), Acme Studios ( London, Buyuk Britaniya).
Toshkent sanʼat maskanlarida ijodiy ustaxonalar, turar-joy binolari, koʻrgazma maydoni, kutubxona va kovorking tashkil etiladi. Art rezidensiyalarning dizayn konsepsiyasi Studio KO arxitektura byurosi tomonidan jahon standartlarini hisobga olgan holda ishlab chiqiladi.
Seminarlar texnik mutaxassislar jamoasi ko'magida professional uskunalar ustida ishlash imkoniyatini beradi. Ular an'anaviy texnikalar va raqamli ishlab chiqarish uchun turli xil vositalar va materiallarga ega bo'ladilar. Bu makon ijodkorlik, tajriba va amaliyotchilar va keng jamoatchilik o'rtasida muloqot qilish imkonini beradi.
Kovorking maydoni - bu turli seminarlar ishtirokchilari o'z loyihalarini tayyorlashlari, taqdimotlar qilishlari va shunchaki suhbatlashishlari mumkin bo'lgan hamkorlik maydoni. Ularning ixtiyorida dasturiy ta'minot o'rnatilgan kompyuterlar, qulaylik va farovon muhit yaratadigan yumshoq mebellar, kutubxona, savdo avtomatlari bilan jihozlangan oshxona bo'ladi.
Toshkentdagi Art rezidensiyalar Toshkentdagi Zamonaviy sanʼat markazi uchun taʼlim maydonchasi va ilgʻor sanʼat maydoniga aylanadi. Ular rassomlarning malakasini oshirish uchun maxsus dasturlarni ishga tushiradilar. Shuningdek, muntazam ravishda ma’ruzalar va ijodiy mashg‘ulotlar o‘tkaziladi.
Rezidentlar o‘z malakalarini oshirish, hamkorlik qilish va xalqaro miqyosda professional faoliyatini davom ettirish istagida bo‘lgan ijodiy soha vakillaridir. Rezidentlar san'at markazining barcha resurslaridan foydalanishlari mumkin. Dasturda rassomlik, haykaltaroshlik, kulolchilik, to‘qimachilik, yangi media, kino, 3D bosib chiqarish kabi turli yo‘nalishdagi rassomlar, shuningdek, kuratorlar va tadqiqotchilar ishtirok etishlari mumkin. Art rezidensiya dasturida ishtirok etishning asosiy sharti - bu qiziqarli loyiha g'oyasi va yangi madaniy makonda ishlash istagi. Mahalliy va xorijiy rassomlar rezident bo'lishlari mumkin.
Toshkent shahrida art-rezidensiyalarni tashkil etishdan ko‘zlangan maqsad – ijodkor yoshlar va turli yo‘nalishlarda faoliyat yuritayotgan mutaxassislarni qo‘llab-quvvatlash, O‘zbekiston madaniyati va an’analaridan kelib chiqqan zamonaviy san’at va dizayn amaliyotini rivojlantirish uchun zamonaviy jihozlar hamda qulay sharoitlar bilan ta’minlashdir. Bu ijodiy sinfning mahalliy va xalqaro vakillari o'rtasidagi hamkorlik platformasi bo'ladi.
Madaniyat va san'atni rivojlantirish jamg'armasi
Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi O‘zbekistonda madaniyat, san’at, adabiyot, teatr, musiqa, me’morchilik va xoreografiya sohalarini rivojlantirishga qaratilgan loyihalar tashabbuskori. U xalqaro madaniy aloqalarni o‘rnatadi, mamlakatning madaniy salohiyatini jahon miqyosida targ‘ib qiladi. Jamg‘armaning uzoq muddatli dasturlari qatoriga mamlakatimiz madaniyat muassasalarida inklyuziv va qulay muhit yaratish, muzeylarni rekonstruksiya qilish, homiylikni rivojlantirish hamda muzeylar, teatrlar va boshqalar uchun kadrlar salohiyatini shakllantirishga ko‘maklashish kiradi. madaniyat muassasalari.

Арт-резиденции в исторической части города Ташкента
В махаллях Намуна и Хаст Имом, внесённых в Предварительный список Всемирного культурного наследия ЮНЕСКО, создаются арт-резиденции.
Фонд развития культуры и искусства продолжает работу по дальнейшему сохранению исторических махаллей города Ташкента, их уникальности и культурно-исторического наследия и инициирует создание арт-резиденций на территории Старого города Ташкента. Проект будет реализован в партнерстве с архитектурным бюро Studio KO (Марроко).
Для организации творческого пространства определены два объекта. Первый расположен в махалле Намуна, где в качестве территории для создания художественной площадки будет отреставрировано медресе Маткаримбой с сохранением традиционного архитектурного облика. Второй — расположен в махалле Хаст Имом в здании бывшего дошкольного образовательного учреждения. Указанные махалли находятся в Олмазарском районе города Ташкента.
Реализация данного проекта в первую очередь связана с усилением государственной поддержки сферы культуры и искусства и развитием проектов по формированию комфортной городской среды с акцентом на бережное отношение и сохранение её аутентичности.
Арт-резиденция — площадка для обмена опытом, межкультурного диалога и реализации совместных художественных проектов. Такой формат культурного обмена способствует налаживанию взаимопонимания между различными культурами. Художники, работая в резиденциях, узнают историю и особенности принимающей их страны.
В арт-резиденциях доступны все условия для жизни и работы художника. Ему предоставляется всё необходимое: творческая мастерская, материалы и инструменты для работы, а также аудитории, с которыми можно обсудить произведения, воплощенные в жизнь за время их пребывания в резиденции.
Модель организации творчества в рамках арт-резиденций за последние несколько лет набирает большую популярность в мире и становится важной ступенькой в карьере многих художников, стремящихся вырваться из своей локальной художественной среды и интегрироваться в международный контекст. Участник общается со своими коллегами и критиками. Это всегда крепкий старт для молодого художника, который только закончил учебу, и хороший стимул для того, кто хочет активного роста и движения.
Крупнейшие арт-резиденции мира: Jan Van Eyck Academie (Маастрихт, Нидерланды), Tabakalera (Сан-Себастьян, Испания), Casa de Velázquez (Мадрид, Испания), Scuola Internazionale di Grafica Venezia (Венеция, Италия), Acme Studios (Лондон, Великобритания).
В ташкентских арт-резиденциях будут организованы творческие мастерские, жилые помещения, выставочное пространство, библиотека и коворкинг. Дизайн-концепция арт-резиденций будет разработана архитектурным бюро Studio KO с учетом мировых стандартов.
В мастерских будет представлена возможность работать на профессиональном оборудовании при поддержке команды технических специалистов. В них будут доступны разнообразные инструменты и материалы как для работы в традиционных техниках, так и для цифрового производства. Это пространство позволит творить, экспериментировать и вести диалог между практиками и более обширным сообществом.
Коворкинг — это пространство для совместной работы, в котором участники из разных мастерских могут заниматься подготовкой своих проектов, делать презентации и просто общаться. В их распоряжении будут компьютеры с установленным программным обеспечением, мягкая мебель, создающая уют и непринужденную атмосферу, библиотека, кухня с вендинговыми автоматами.
Арт-резиденции в Ташкенте станут образовательной платформой Центра современного искусства в Ташкенте, и прогрессивным художественным пространством. В них будут запущены специальные программы по профессиональному развитию художников. Также на постоянной основе будут проводится лекции и творческие мастер-классы.
Резиденты – представители креативной индустрии, желающие совершенствовать свои навыки, сотрудничать и продолжать профессиональную карьеру на международном уровне. Резиденты получают доступ ко всем ресурсам арт-центра. Программа будет открыта для художников разных направлений, включая живопись, скульптуру, керамику, текстиль, новые медиа, кино, 3D печать, а также кураторов и исследователей. Главное условие для участия в программе арт-резиденций – идея интересного проекта и желание работать в новом культурном пространстве.  Резидентами смогут стать как местные, так и зарубежные художники.
Цель создания арт-резиденций в Ташкенте – поддержка творческой молодежи и профессионалов, работающих в различных дисциплинах, создание пространства с современным оборудованием и благоприятной средой для развития современного искусства и дизайнерской практики, укоренённых в культуре и традициях Узбекистана. Это будет площадка для коллаборации между отечественными и международными представителями креативного класса.
Фонд развития культуры и искусства
Фонд развития культуры и искусства инициирует проекты направленные на развитие культуры, искусства, литературы, театра, музыки, архитектуры и хореографии в Узбекистане. Налаживает международные культурные связи и продвигает культурный потенциал страны на мировой арене. Среди долгосрочных программ Фонда – создание инклюзивной и доступной среды в культурных учреждениях страны, реновация музеев, развитие меценатства и содействие формированию кадрового потенциала для музеев, театров и других культурных институций.