O‘qish vaqti: 6 min.
YuNESKOning Butunjahon madaniy merosi ro‘yxatiga kiritilgan “Namuna” va “Hast Imom” mahallalarida san’at maskanlari barpo etilmoqda.
Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi Toshkent shahridagi tarixiy mahallalarni, ularning o‘ziga xosligi va madaniy-tarixiy merosini yanada asrab-avaylash bo‘yicha ishlarni davom ettirib, Toshkent shahrining Eski shahar hududida san’at maskanlari barpo etish tashabbusi bilan chiqmoqda. Loyiha Studio KO (Marokash) arxitektura byurosi bilan hamkorlikda amalga oshiriladi.
Ijodiy makonni tashkil qilish uchun ikkita ob'ekt belgilangan. Birinchisi “Namuna” mahallasida joylashgan boʻlib, bu yerda “Matkarimba” madrasasi anʼanaviy meʼmoriy qiyofasini saqlab qolgan holda badiiy maydon yaratish hududi sifatida qayta tiklanadi. Ikkinchisi Xast Imom mahallasidagi sobiq maktabgacha ta’lim muassasasi binosida joylashgan. Ushbu mahallalar Toshkent shahrining Olmazor tumanida joylashgan.
Ushbu loyihani amalga oshirish, avvalambor, madaniyat va sanʼat sohasini davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlashni kuchaytirish hamda uning aslligini hurmat qilish va saqlashga eʼtibor qaratgan holda qulay shahar muhitini yaratish boʻyicha loyihalarni ishlab chiqish bilan bogʻliq.
Art Residence – tajriba almashish, madaniyatlararo muloqot va qo‘shma badiiy loyihalarni amalga oshirish uchun maydon. Madaniy almashinuvning ushbu formati turli madaniyatlar o'rtasida o'zaro tushunishni o'rnatishga yordam beradi. Turar joylarda ishlaydigan rassomlar mezbon mamlakatning tarixi va xususiyatlarini o'rganadilar.
San'at maskanlarida ijodkorning hayoti va ijodi uchun barcha sharoit yaratilgan. U zarur bo'lgan hamma narsa bilan ta'minlangan: ijodiy ustaxona, ish uchun materiallar va asboblar, shuningdek, qarorgohda bo'lganida jonlantirilgan asarlarni muhokama qilish uchun tomoshabinlar.
San'at maskanlari doirasida ijodkorlikni tashkil etish modeli so'nggi bir necha yil ichida dunyoda katta shuhrat qozonmoqda va o'zlarining mahalliy badiiy muhitidan chiqib ketishga va ijodiy muhitga qo'shilishga intilayotgan ko'plab rassomlarning karerasida muhim qadam bo'ldi. xalqaro kontekst. Ishtirokchi o'z hamkasblari va tanqidchilari bilan muloqot qiladi. Bu har doim o'qishni tugatgan yosh rassom uchun kuchli boshlanish va faol o'sishni va harakat qilishni xohlaydigan kishi uchun yaxshi rag'batdir.
Dunyodagi eng yirik badiiy qarorgohlar: Yan Van Eyk akademiyasi (Maastrixt, Niderlandiya), Tabakalera (San-Sebastyan, Ispaniya), Casa de Velázquez (Madrid, Ispaniya), Scuola Internazionale di Grafica Venezia (Venetsiya, Italiya), Acme Studios ( London, Buyuk Britaniya).
Toshkent sanʼat maskanlarida ijodiy ustaxonalar, turar-joy binolari, koʻrgazma maydoni, kutubxona va kovorking tashkil etiladi. Art rezidensiyalarning dizayn konsepsiyasi Studio KO arxitektura byurosi tomonidan jahon standartlarini hisobga olgan holda ishlab chiqiladi.
Seminarlar texnik mutaxassislar jamoasi ko'magida professional uskunalar ustida ishlash imkoniyatini beradi. Ular an'anaviy texnikalar va raqamli ishlab chiqarish uchun turli xil vositalar va materiallarga ega bo'ladilar. Bu makon ijodkorlik, tajriba va amaliyotchilar va keng jamoatchilik o'rtasida muloqot qilish imkonini beradi.
Kovorking maydoni - bu turli seminarlar ishtirokchilari o'z loyihalarini tayyorlashlari, taqdimotlar qilishlari va shunchaki suhbatlashishlari mumkin bo'lgan hamkorlik maydoni. Ularning ixtiyorida dasturiy ta'minot o'rnatilgan kompyuterlar, qulaylik va farovon muhit yaratadigan yumshoq mebellar, kutubxona, savdo avtomatlari bilan jihozlangan oshxona bo'ladi.
Toshkentdagi Art rezidensiyalar Toshkentdagi Zamonaviy sanʼat markazi uchun taʼlim maydonchasi va ilgʻor sanʼat maydoniga aylanadi. Ular rassomlarning malakasini oshirish uchun maxsus dasturlarni ishga tushiradilar. Shuningdek, muntazam ravishda ma’ruzalar va ijodiy mashg‘ulotlar o‘tkaziladi.
Rezidentlar o‘z malakalarini oshirish, hamkorlik qilish va xalqaro miqyosda professional faoliyatini davom ettirish istagida bo‘lgan ijodiy soha vakillaridir. Rezidentlar san'at markazining barcha resurslaridan foydalanishlari mumkin. Dasturda rassomlik, haykaltaroshlik, kulolchilik, to‘qimachilik, yangi media, kino, 3D bosib chiqarish kabi turli yo‘nalishdagi rassomlar, shuningdek, kuratorlar va tadqiqotchilar ishtirok etishlari mumkin. Art rezidensiya dasturida ishtirok etishning asosiy sharti - bu qiziqarli loyiha g'oyasi va yangi madaniy makonda ishlash istagi. Mahalliy va xorijiy rassomlar rezident bo'lishlari mumkin.
Toshkent shahrida art-rezidensiyalarni tashkil etishdan ko‘zlangan maqsad – ijodkor yoshlar va turli yo‘nalishlarda faoliyat yuritayotgan mutaxassislarni qo‘llab-quvvatlash, O‘zbekiston madaniyati va an’analaridan kelib chiqqan zamonaviy san’at va dizayn amaliyotini rivojlantirish uchun zamonaviy jihozlar hamda qulay sharoitlar bilan ta’minlashdir. Bu ijodiy sinfning mahalliy va xalqaro vakillari o'rtasidagi hamkorlik platformasi bo'ladi.
Madaniyat va san'atni rivojlantirish jamg'armasi
Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi O‘zbekistonda madaniyat, san’at, adabiyot, teatr, musiqa, me’morchilik va xoreografiya sohalarini rivojlantirishga qaratilgan loyihalar tashabbuskori. U xalqaro madaniy aloqalarni o‘rnatadi, mamlakatning madaniy salohiyatini jahon miqyosida targ‘ib qiladi. Jamg‘armaning uzoq muddatli dasturlari qatoriga mamlakatimiz madaniyat muassasalarida inklyuziv va qulay muhit yaratish, muzeylarni rekonstruksiya qilish, homiylikni rivojlantirish hamda muzeylar, teatrlar va boshqalar uchun kadrlar salohiyatini shakllantirishga ko‘maklashish kiradi. madaniyat muassasalari.

Art residences in the historical part of Tashkent
Art residences are being created in the mahallas of Namuna and Khast Imom, which are on the UNESCO World Cultural Heritage Tentative List.
The Art and Culture Development Foundation continues to work to further preserve the historical mahallas of Tashkent, their uniqueness and cultural and historical heritage, and initiates the creation of art residences on the territory of the Old City of Tashkent. The project will be implemented in partnership with Studio KO architectural bureau (Marroko).
Two objects were identified for organizing creative space. The first one is located in Namuna mahalla, where the Matkarimboy madrasah will be restored and the traditional architectural look will be preserved. The second one is located in Hast Imom mahalla in the building of a former pre-school educational institution. These mahallas are located in Olmazar district of Tashkent.
Implementation of this project is first of all related to strengthening state support of culture and art sphere and development of projects on forming comfortable urban environment with focus on careful attitude and preservation of its authenticity.
The Art Residence is a platform for sharing experiences, intercultural dialogue, and the implementation of joint art projects. This format of cultural exchange promotes mutual understanding between different cultures. Artists working in the residencies learn the history and features of their host country.
All conditions for an artist to live and work are available in art residences. He is provided with everything he needs: a creative studio, materials and tools for his work, as well as audiences with whom he can discuss the works brought to life during their stay in the residence.
The art residencies model has become very popular around the world in the last few years and is an important stepping stone in the careers of many artists who want to break out of their local artistic environment and integrate into an international context. The participant interacts with his peers and critics. It is always a strong start for a young artist who has just finished his studies, and a good stimulus for someone who wants to actively grow and move.
The world's largest art residencies are Jan Van Eyck Academie (Maastricht, Netherlands), Tabakalera (San Sebastian, Spain), Casa de Velázquez (Madrid, Spain), Scuola Internazionale di Grafica Venezia (Venice, Italy), Acme Studios (London, UK). The Tashkent art residences will include creative studios, living spaces, an exhibition space, library and co-working space. The design concept of art residences will be developed by the architectural bureau Studio KO, taking into account international standards.
The workshops will offer the opportunity to work on professional equipment with the support of a team of technicians. They will have a variety of tools and materials available for both traditional techniques and digital production. This space will allow for creation, experimentation and dialogue between practitioners and the larger community.
The co-working space is a collaborative space where participants from different workshops can prepare their projects, make presentations and simply communicate. They will have computers with installed software, upholstered furniture creating a cozy and relaxed atmosphere, a library, and a kitchen with vending machines at their disposal.
Art residences in Tashkent will be an educational platform for the Center for Contemporary Art in Tashkent, and a progressive art space. They will launch special programs for the professional development of artists. Lectures and creative master classes will also be held on a permanent basis.
The residents are representatives of the creative industry who want to improve their skills, collaborate and pursue a professional career internationally. The residents get access to all the resources of the art center. The program will be open to artists of different disciplines including painting, sculpture, ceramics, textile, new media, film, 3D printing as well as curators and researchers. The main condition for taking part in the art residencies program is the idea for an interesting project and a desire to work in a new cultural space.  Both local and foreign artists may become residents.
The purpose of art residencies in Tashkent - to support creative young people and professionals working in various disciplines, creating a space with modern equipment and a favorable environment for the development of contemporary art and design practices, rooted in the culture and traditions of Uzbekistan. It will be a platform for collaboration between domestic and international representatives of creative class.
Art and Culture Development Foundation
The Art and Culture Development Foundation initiates projects aimed at the development of culture, art, literature, theater, music, architecture and choreography in Uzbekistan. It establishes international cultural ties and promotes the country's cultural potential on the world stage. The Foundation's long-term programs include the creation of an inclusive and accessible environment in the country's cultural institutions, the renovation of museums, the development of patronage of the arts and the promotion of human resources for museums, theaters and other cultural institutions.