5-sentabr kuni O‘zbekiston tarixi davlat muzeyida niderland-marokashlik dizayner va rassom Mohamed Benchellalning loyihasi – “BENCHELLAL, MONUMENTAL | “O‘tmish haykaltaroshligidan kelajakni yaratish” nomli ko‘rgazmasi ishga tushadi.
Ko‘rgazma Toshkent Zamonaviy san’at markazining jamoatchilik uchun dasturi doirasida o‘tkaziladi va 2025-yilda Toshkentdagi badiiy qarorgohi davomida Benchellal tomonidan yaratilgan yangi asarlar turkumini taqdim etadi. Musavvir moda, haykaltaroshlik va me’morchilik chorrahasidagi sarhadlarni tadqiq etib, liboslarni bamisoli badiiy shaklga aylantirishga muvaffaq bo‘ladi. U “Vogue Fashion Prize” va “Fashion Trust Arabia” mukofotlarining sovrindoridir.
Toshkentda Benchellal O‘zbekistonning me’moriy va madaniy merosini shaxsiy qayta anglangan tasavvurini muxlislar e’tiboriga havola etadi. Handasaviy shakllar, tarixiy siymolar hamda me’moriy teran mavzular haykaltaroshlik asarlarining yangi turkumiga asos soladi.

5 сентября в Государственном музее истории Узбекистана откроется выставка «Беншалал. Монументальный | Скульптурируя прошлое, создавая будущее» — проект нидерландско-марокканского дизайнера и художника Мохамеда Беншалала.
Выставка пройдет в рамках публичной программы Центра современного искусства в Ташкенте и представит новую серию работ, созданную Беншалалом во время художественной резиденции в Ташкенте в 2025 году. Художник исследует границу между модой, скульптурой и архитектурой, превращая одежду в художественную форму. Он является лауреатом «Vogue Fashion Prize» и «Fashion Trust Arabia».
В Ташкенте Беншалал представит собственное переосмысление архитектурного и культурного наследия Узбекистана. Геометрические формы, исторические образы и архитектурные мотивы станут основой новой серии скульптурных работ.