5-sentabr kuni O‘zbekiston tarixi davlat muzeyida niderland-marokashlik dizayner va rassom Mohamed Benchellalning loyihasi – “BENCHELLAL, MONUMENTAL | “O‘tmish haykaltaroshligidan kelajakni yaratish” nomli ko‘rgazmasi ishga tushadi.
Ko‘rgazma Toshkent Zamonaviy san’at markazining jamoatchilik uchun dasturi doirasida o‘tkaziladi va 2025-yilda Toshkentdagi badiiy qarorgohi davomida Benchellal tomonidan yaratilgan yangi asarlar turkumini taqdim etadi. Musavvir moda, haykaltaroshlik va me’morchilik chorrahasidagi sarhadlarni tadqiq etib, liboslarni bamisoli badiiy shaklga aylantirishga muvaffaq bo‘ladi. U “Vogue Fashion Prize” va “Fashion Trust Arabia” mukofotlarining sovrindoridir.
Toshkentda Benchellal O‘zbekistonning me’moriy va madaniy merosini shaxsiy qayta anglangan tasavvurini muxlislar e’tiboriga havola etadi. Handasaviy shakllar, tarixiy siymolar hamda me’moriy teran mavzular haykaltaroshlik asarlarining yangi turkumiga asos soladi.

On 5 September, the State Museum of History of Uzbekistan will host the opening of BENCHELLAL, MONUMENTAL | “Sculpting Past Tomorrow”, an exhibition by Dutch-Moroccan designer and artist Mohamed Benchellal.
Presented as part of the public programme of the Centre for Contemporary Arts Tashkent, the exhibition will feature a new series of works created by Benchellal during his artistic residency in Tashkent in 2025. Exploring the boundaries between fashion, sculpture and architecture, the artist transforms clothing into a distinct artistic form. Benchellal is a recipient of the "Vogue Fashion Prize" and "Fashion Trust Arabia".
In Tashkent, Benchellal will present his own reinterpretation of Uzbekistan’s architectural and cultural heritage. Geometric forms, historical imagery and architectural motifs will serve as the foundation for a new series of sculptural works.