AQSh Davlat kotibining jamoatchilik diplomatiyasi masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Sara Rojers, O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova hamda AQShning O‘zbekistondagi elchisi Jonatan Henik Samarqanddagi Registon maydonida joylashgan Sherdor madrasasi peshtoqini restavratsiya qilishning birinchi bosqichi yakuniga bag‘ishlangan marosimda ishtirok etdi.
AQShning Madaniy merosni asrash bo‘yicha elchilar jamg‘armasi (AFCP) ko‘magida amalga oshirilayotgan loyiha uch bosqichdan iborat bo‘lib, Sherdor madrasasining tarixiy peshtog‘i, mozaikalari, mayolika bezaklari, bezakli elementlari va kufiy xatidagi bitiklarni saqlab qolish, shuningdek, restavratsiya sohasi mutaxassislarining kasbiy salohiyatini oshirishga qaratilgan. Marosim doirasida restavratsiya ishlarining birinchi bosqichi natijalari taqdim etildi.
O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi hamda AQShning O‘zbekistondagi Elchixonasi madaniyat va madaniy merosni asrash sohasidagi qo‘shma tashabbuslarni yanada rivojlantirishni nazarda tutuvchi besh yillik hamkorlik yo‘l xaritasini ham imzoladi.

Заместитель государственного секретаря США по вопросам публичной дипломатии Сара Роджерс, председатель Фонда развития культуры и искусства Узбекистана Гаянэ Умерова, а также Посол США в Узбекистане Джонатан Хеник приняли участие в церемонии, посвящённой завершению первой фазы реставрации фасада медресе Шердор на площади Регистан в Самарканде.
Проект, реализуемый при поддержке Фонда послов США по сохранению культурного наследия (AFCP), включает три этапа и направлен на сохранение исторического фасада медресе Шердор, его мозаик, майолики, декоративных элементов и куфических надписей, а также на развитие профессиональных компетенций специалистов в сфере реставрации. В рамках церемонии были представлены результаты первой фазы работ.
Фонд развития культуры и искусства Узбекистана и Посольство США в Узбекистане также подписали пятилетнюю дорожную карту по сотрудничеству, предусматривающую дальнейшее развитие совместных инициатив в области культуры и сохранения культурного наследия.