YUNESKO bosh qarorgohida O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova va YUNESKO Jahon merosi markazi direktori Lazar Elundu Assomo o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida tomonlar “Poi Kalon” majmuasini restavratsiya qilish va Buxoro shahrining Shahriston hududida ochiq osmon ostidagi arxeologiya muzeyini tashkil etish bo‘yicha qo‘shma loyihalarni amalga oshirish masalalarini muhokama qildilar. Shu jumladan, ushbu loyihalarni ishlab chiqish doirasida YUNESKOning O‘zbekistondagi ekspert missiyalarining Qo‘qondagi Xudoyorxon saroyi va Buxorodagi Sitorai Mohi Xosa saroyini saqlash va restavratsiya qilish bo‘yicha tavsiyalar tayyorlash uchun ularning holati o‘rganilgan baholash natijalari ko‘rib chiqildi.
Alohida e’tibor O‘zbekiston madaniy meros obyektlarini muhofaza qilish masalalari bo‘yicha Xalqaro maslahat qo‘mitasining kelgusidagi faoliyatiga qaratildi.

The Chairperson of the Uzbekistan Art and Culture Development Foundation, Gayane Umerova, met with Lazare Eloundou Assomo, Director of the UNESCO World Heritage Centre, at UNESCO Headquarters.
During the meeting, the parties discussed the implementation of joint projects for the restoration of the Poi Kalan complex and the creation of an open-air archaeological museum within the Shahristan area of Bukhara. They also reviewed the outcomes of UNESCO expert missions to Uzbekistan conducted to support the development of these projects. As part of these missions, assessments were carried out at the Khudoyar Khan Palace in Kokand and the Sitorai Mokhi Khosa Palace in Bukhara to prepare recommendations for their conservation and restoration.
Particular attention was given to the future work of the International Advisory Committee for the Protection of Uzbekistan’s Cultural Heritage Sites.