YUNESKO bosh qarorgohida turli mamlakatlar va madaniyatlar vakillarini birlashtirgan Navro‘z bayrami tantanali nishonlandi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasining YUNESKO huzuridagi Doimiy vakolatxonasi tashabbusi bilan Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi ko‘magida hamda 12 mamlakat diplomatik vakolatxonalari ishtirokida o‘tkazildi. Unda YUNESKO rahbariyati vakillari va 400 nafardan ortiq namoyandalar ishtirok etdilar.
Navro‘z shodiyonasi 2016-yildan boshlab Insoniyatning nomoddiy madaniy merosi reprezentativ ro‘yxatiga kiritilgan.
O‘zbekiston mehmonlarning iliq olqishlariga sazovor bo‘lgan xalq sozanda va xonandalari hamda “Bulbulcha” yoshlar xori ishtirokidagi konsert dasturini taqdim etdi. Shuningdek, tadbirda mamlakatimizning pazandachilik an’analari, jumladan, insoniyatning nomoddiy madaniy merosi sifatida e’tirof etilgan o‘zbek palovi ham baham ko‘rishildi.

В штаб-квартире ЮНЕСКО состоялось празднование Навруза, объединившее представителей разных стран и культур.
Мероприятие прошло по инициативе Постоянного представительства Республики Узбекистан при ЮНЕСКО при поддержке Фонда развития культуры и искусства и с участием дипломатических миссий 12 стран. В нём приняли участие представители руководства ЮНЕСКО и более 400 делегатов.
С 2016 года празднование Навруза включено в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества.
Узбекистан представил концертную программу с участием народных музыкантов и молодёжного хора «Бульбулча», тепло принятую гостями. Также были представлены кулинарные традиции страны, включая узбекский плов, признанный нематериальным культурным наследием человечества.