Yangi “Olamlar orasidagi nur” nomli xalqaro ko‘rgazma
Moskva viloyatidagi “Noviy Iyerusalim” muzeyida 1920–1930-yillardagi sovet, o‘zbek va rus modernizmining kam o‘rganilgan qatlamiga bag‘ishlangan yangi “Olamlar orasidagi nur” nomli xalqaro ko‘rgazma o‘z ishini boshladi.
Rassom Lyudmila Bakulina 1930-yillarda chizmalar va xomaki rasmlarni qoralab Kichik Kavkaz bo‘ylab ko‘p sayohat qilgan. “Batum” asari primitivizmning sodda uslubida ishlangan bo‘lib, unda dengiz bo‘yidagi shaharning behalovat shovqin-suroni yorqin va sho‘x tarzda gavdalantirilgan, bu yerda qirg‘oqlarda kemalar o‘z yuk tashuvchilarini kutib turadi, parovoz tutuni esa subtropik manzara ustida ilonizi kabi mavjlanadi. Shak-shubhasiz iste’dodiga qaramay, Lyudmila Bakulina rangtasvirchilik kasbini tezlikda tark etadi. Uning asarlarining salmoqli qismi I.V. Savitskiy nomidagi Davlat san’at muzeyi sara to‘plamlarida saqlanib kelmoqda.

Новая международная выставка «Свет между мирами»
В музее «Новый Иерусалим» (Московская область) открылась новая международная выставка «Свет между мирами», посвящённая малоизученному пласту советского, узбекского и русского модернизма 1920–1930-х годов.
Художница Людмила Бакулина в 30-х годах много путешествовала по Малому Кавказу, делая зарисовки и наброски. Работа «Батум» выполнена в наивном стиле примитивизма, ярко и игриво показывая суету приморского города, где на причалах корабли ждут своих погрузчиков, а дым паровоза серпантином извивается над субтропическим ландшафтом. Несмотря на несомненную одарённость, Людмила Бакулина быстро оставила занятия живописью. Значительная часть её работ входит в коллекцию Государственного музея искусств имени И. В. Савицкого.