2026-yil 10-yanvar kuni “Dubai Opera” sahnasida rejissyor Stefano Poda tomonidan sahnalashtirilgan “Tamerlano” operasining xalqaro premyerasi bo‘lib o‘tdi. O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi tashabbusi bilan amalga oshirilgan tomosha Georg Fridrih Gendel qalamiga mansub barokko operasining zamonaviy sahnaviy talqinini asl asarning badiiy va musiqiy yaxlitligini saqlagan holda jo‘shqin dramaturgiyada taqdim etdi.
Gendel musiqasi Kirill Rihter talqinida yangrab, o‘zbek milliy cholg‘ulari sadolari bilan yanada boyitildi. Spektakl namoyishida Alibek Kabdurahmanov boshchiligidagi O‘zbekiston milliy simfonik orkestri, O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan xor jamoasi, Xalq cholg‘ulari orkestri va 160 dan ortiq san’atkor ishtirok etdi.
Asosiy pardani O‘zbekiston xalq artisti Jenisbek Piyazov ijro etdi. Shuningdek, sahnada ispaniyalik tenor Xuan Sancho, argentinalik soprano Veronika Kanhemi va aktrisa Yulduz Rajabova ham chiqish qildilar.

On 10 January 2026, the international premiere of the opera Tamerlano took place on the stage of Dubai Opera in a production by director Stefano Poda. Initiated by the Uzbekistan Art and Culture Development Foundation, the production offers a contemporary stage interpretation of George Frideric Handel’s baroque opera, combining dynamic dramaturgy with the preservation of the work’s artistic and musical integrity.
Handel’s music was presented in an interpretation by Kirill Richter, enriched with the sound of traditional Uzbek musical instruments. The production featured the National Symphony Orchestra of Uzbekistan conducted by Alibek Kabdurakhmanov, the Honoured State Choir of the Republic of Uzbekistan, the Orchestra of Folk Instruments, and more than 160 performers.
The title role was performed by People’s Artist of Uzbekistan Jenisbek Piyazov. The cast also included Spanish tenor Juan Sancho, Argentine soprano Verónica Cangemi, and actress Yulduz Rajabova.