“Zamin muhabbati va samoviy muhabbat. Vladimir va Konstantin Makovskiylar” ko‘rgazmasiga bag‘ishlangan matbuot anjumani Faberje muzeyida bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Rossiya va xalqaro yetakchi ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi. Anjumanda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasining Kreativ iqtisodiyot sektori mudiri Boburmirzo Sayomov, “Vaqtlar bog‘liqligi” madaniy-tarixiy jamg‘armasi va Faberje muzeyi prezidenti Vladimir Voronchenko hamda ko‘rgazma kuratori Yelena Nesterova qatnashdi.
Matbuot anjumani doirasida O‘zbekiston Davlat san’at muzeyi kolleksiyasidagi asarlarning restavratsiya natijalari taqdim etildi. Sakkizta asar rossiyalik mutaxassislar tomonidan restavratsiya qilinib, ko‘rgazma loyihasi doirasida ilk bor O‘zbekiston tashqarisida xalqaro auditoriyaga namoyish etildi.
Shuningdek, tadbir ishtirokchilari loyiha xalqaro muzey hamkorligini rivojlantirish, madaniy merosni asrab-avaylash hamda muzey kolleksiyalarini yirik xalqaro ko‘rgazmalarda ishtirok etishga tayyorlashdagi ahamiyati haqida so‘z yuritdilar.

В Музее Фаберже состоялась пресс-конференция, посвященная выставке «Любовь земная и любовь небесная. Владимир и Константин Маковские», с участием представителей ведущих российских и международных изданий. В мероприятии приняли участие заведующий сектором креативной экономики Администрации Президента Республики Узбекистан Бобирмирзо Саемов, президент Культурно-исторического фонда «Связь времен» и Музея Фаберже Владимир Воронченко и куратор выставки Елена Нестерова.
В рамках пресс-конференции были представлены результаты реставрации произведений из коллекции Государственного музея искусств Узбекистана. Восемь работ были отреставрированы российскими специалистами и впервые представлены международной аудитории за пределами Узбекистана в рамках выставочного проекта.
Участники пресс-конференции также рассказали о значении проекта для развития международного музейного сотрудничества, сохранения культурного наследия и подготовки музейных коллекций к участию в крупных международных выставках.