O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining mamlakat madaniy merosini asrab-avaylash, ilmiy o‘rganish va xalqaro miqyosda targ‘ib etishga qaratilgan izchil davlat siyosati doirasida O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi Koreya Respublikasining Pusan shahrida bo‘lib o‘tayotgan YUNESKO Butunjahon merosi qo‘mitasining 48-sessiyasida ishtirok etmoqda.
Sessiya davomida 10 ta diqqatga sazovor inshootdan iborat “Toshkent modernizm me’morchiligi” turkum nominatsiyasini YUNESKOning Butunjahon merosi ro‘yxatiga kiritish to‘g‘risidagi O‘zbekiston uchun zalvarli ahamiyatga ega qaror qabul qilindi.
Mazkur qaydnoma O‘zbekistonning so‘nggi 25 yil ichida YUNESKO Butunjahon merosi ro‘yxatiga kiritilgan ilk milliy nominatsiyasi hisoblanadi. Bu, shuningdek, O‘zbekistonni Markaziy Osiyo va MDH mamlakatlari orasida ilk bor hamda dunyoda XX asr modernizm me’morchilik merosi YUNESKO Butunjahon merosi ro‘yxatida tamsil etilgan kam sonli mamlakatlardan biriga aylantiradi. Bundan tashqari, “Toshkent modernizm me’morchiligi” turkum nominatsiyasi o‘z tarkibidagi eng so‘nggi obyekt 1990-yilda barpo etilganligi bilan Butunjahon merosi ro‘yxati tarixida kiritilgan eng yosh me’moriy meros namunasi sifatida e’tirof etildi.

В рамках последовательной государственной политики Президента Республики Узбекистан, направленной на сохранение, изучение и продвижение национального культурного наследия на международном уровне, делегация Республики Узбекистан принимает участие в работе 48-й сессии Комитета Всемирного наследия ЮНЕСКО, проходящей в Пусане (Республика Корея).
В ходе сессии было принято историческое для Узбекистана решение: серийная номинация «Модернистская архитектура Ташкента», объединяющая десять знаковых объектов, включена в Список Всемирного наследия ЮНЕСКО.
Данная номинация стала первой национальной номинацией Узбекистана, включённой в Список Всемирного наследия ЮНЕСКО за последние 25 лет. Кроме того, Узбекистан стал первой страной Центральной Азии и СНГ, а также одной из немногих стран мира, чьё архитектурное наследие модернизма XX века представлено в Списке Всемирного наследия ЮНЕСКО. «Модернистская архитектура Ташкента» также стала самым молодым по времени создания архитектурным наследием, включённым в Список Всемирного наследия ЮНЕСКО: самый поздний объект, вошедший в состав серийной номинации, был построен в 1990 году.