O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining mamlakat madaniy merosini asrab-avaylash, ilmiy o‘rganish va xalqaro miqyosda targ‘ib etishga qaratilgan izchil davlat siyosati doirasida O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi Koreya Respublikasining Pusan shahrida bo‘lib o‘tayotgan YUNESKO Butunjahon merosi qo‘mitasining 48-sessiyasida ishtirok etmoqda.
Sessiya davomida 10 ta diqqatga sazovor inshootdan iborat “Toshkent modernizm me’morchiligi” turkum nominatsiyasini YUNESKOning Butunjahon merosi ro‘yxatiga kiritish to‘g‘risidagi O‘zbekiston uchun zalvarli ahamiyatga ega qaror qabul qilindi.
Mazkur qaydnoma O‘zbekistonning so‘nggi 25 yil ichida YUNESKO Butunjahon merosi ro‘yxatiga kiritilgan ilk milliy nominatsiyasi hisoblanadi. Bu, shuningdek, O‘zbekistonni Markaziy Osiyo va MDH mamlakatlari orasida ilk bor hamda dunyoda XX asr modernizm me’morchilik merosi YUNESKO Butunjahon merosi ro‘yxatida tamsil etilgan kam sonli mamlakatlardan biriga aylantiradi. Bundan tashqari, “Toshkent modernizm me’morchiligi” turkum nominatsiyasi o‘z tarkibidagi eng so‘nggi obyekt 1990-yilda barpo etilganligi bilan Butunjahon merosi ro‘yxati tarixida kiritilgan eng yosh me’moriy meros namunasi sifatida e’tirof etildi.

As part of the consistent state policy of the President of the Republic of Uzbekistan aimed at preserving, studying and promoting the nation's cultural heritage at the international level, the delegation of the Republic of Uzbekistan is participating in the 48th session of the UNESCO World Heritage Committee in Busan, Republic of Korea.
During the session, a landmark decision for Uzbekistan was adopted with the inscription of the serial nomination "Modernist Architecture of Tashkent", comprising ten landmark properties, on the UNESCO World Heritage List.
The inscription marks Uzbekistan's first national nomination to be inscribed on the UNESCO World Heritage List in the past 25 years. It also makes Uzbekistan the first country in Central Asia and the CIS, and one of only a few countries worldwide, to have its twentieth-century modernist architectural heritage represented on the UNESCO World Heritage List. Furthermore, "Modernist Architecture of Tashkent" is the youngest architectural heritage property ever inscribed on the World Heritage List, with the most recent component of the serial nomination dating from 1990.