Nukusda bo‘lib o‘tgan "Orol madaniyati" sammiti doirasida O‘zbekiston san’at va madaniyatni rivojlantirish jamg‘armasi va BMTTD Qoraqalpog‘istonning barqaror rivojlanishini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan o‘zaro anglashuv memorandumini imzoladi.
Bitim xalqaro tashkilotlar tajribasi va mahalliy hamjamiyatlar salohiyatini birlashtirgan holda madaniy va ekologik tashabbuslarni amalga oshirishga zamin yaratadi.
O‘zbekiston san’at va madaniyatni rivojlantirish jamg‘armasi va BMTTD o‘rtasidagi memorandum Orol madaniyati sammiti doirasidagi muhim bosqich bo‘lib, inklyuziv o‘sish va uzoq muddatli barqarorlikka umumiy sodiqlikni aks ettiradi.

В рамках саммита «Аральская культура» в Нукусе Фонд развития искусства и культуры Узбекистана и ПРООН подписали Меморандум о взаимопонимании, направленный на поддержку устойчивого развития Каракалпакстана - региона, сталкивающегося со значительными экологическими проблемами.
Соглашение закладывает основу для реализации культурных и экологических инициатив, объединяя опыт международных организаций и потенциал местных сообществ.
Меморандум между Фондом развития искусства и культуры Узбекистана и ПРООН знаменует собой важную веху в рамках Аральского культурного саммита, отражая общую приверженность инклюзивному росту и долгосрочной устойчивости.