2025-yil 25–28-aprel kunlari Toshkentda bo‘lib o‘tadigan Xalqaro opera va balet festivali dasturida eng taassurotlarga boy zamonaviy sahna asarlaridan biri namoyish etiladi.
Tomosha voqealari buyuk romantik Ernst Teodor Amadey Gofmanning asarlari va tarjimai holiga asoslangan. O‘zbekiston milliy simfonik orkestri tomonidan ijro etiladigan Jak Offenbax musiqasi ostida muallifning xotiralari va ijodiy xayolotlar olami jonlanadi.
O‘zgacha ijodiy yondashuvlari bilan nom qozongan rejissyor Stefano Poda opera san’atning jonli va baynalmilal shakli ekanligini ko‘rsatish bilan inson ruhiyatining teranligini tadqiq etadi

The legendary opera "Tales of Hoffmann" by Offenbach, staged by Stefano Poda, for the first time on the stage of the A. Navoi GABT!
From April 25 to 28, 2025, one of the most impressive modern productions will be presented in the program of the International Opera and Ballet Festival in Tashkent.
The plot is based on the works and biography of the great romantic Ernst Theodor Amadeus Hoffmann. Jacques Offenbach's music, performed by the National Symphony Orchestra of Uzbekistan, brings to life his memories and creative fantasies.
Director Stefano Poda, known for his distinctive approach, explores the depths of the human psyche, showing that opera is a living and universal art form.