Tamal toshi 2018-yilda Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan qo‘yilgan va yuksak me’moriy konsepsiya asosida bunyod etilib, yaqinda — 17-mart kuni davlat rahbari ishtirokida rasman ochilgan ushbu muhtasham majmua allaqachon xalqaro hamjamiyat diqqat markaziga tushishga ulgurdi.
Yangi markazning ilk nufuzli mehmonlaridan biriga aylangan delegatsiya a’zolari asosiy ekspozitsiyalar, xususan, VII asrga oid o‘ta nodir qo‘lyozma — Usmon ibn Affon mus’hafi joy olgan Qur’on zali bilan tanishdilar. Ushbu nodir nusxa namoyishi zamonaviy mepping-shou hamohangligida o‘tkazildi.
Shayxa Nosir Al Novays mazkur tashrif u uchun alohida ahamiyat kasb etishini ta’kidlab, Markaz sayyohlar va mamlakat aholisini o‘ziga jalb qiluvchi muhim maskanga aylanishini qayd etdi.

Делегация во главе с генеральным секретарем «ООН Туризм» Шайхой Насер Аль Новаис в сопровождении официальных представителей Республики Узбекистан посетила Центр исламской цивилизации в Узбекистане – один из крупнейших музейных проектов региона.
Этот великолепный комплекс, фундамент которого был заложен Президентом Шавкатом Мирзиёевым в 2018 году, построен на основе высокой архитектурной концепции. Недавно, 17 марта, Центр был официально открыт при участием главы государства и успел привлечь внимание международного сообщества.
Члены делегации, которые стали одними из первых почетных гостей нового центра, ознакомились с ключевыми экспозициями, в частности, с залом Корана, где представлена редчайшая рукопись VII века — Мусхаф Усмана ибн Аффана. Демонстрация этого редкого экземпляра прошла в сопровождении современного меппинг-шоу.
Шайха Насер Аль Новаис подчеркнула, что данный визит имеет для нее особое значение, и отметила, что Центр станет важной точкой притяжения для туристов и жителей страны.