Prezident Shavkat Mirziyoyevning Parijga davlat tashrifi doirasida O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi va Fransiya Madaniyat vazirligi o‘rtasida madaniyat sohasida hamkorlik bo‘yicha qator bitimlar imzolandi. Hujjatlarga Jamgʻarma raisi Gayane Umerova va Fransiya madaniyat vaziri Rashida Dati imzo chekdilar.
Bitimlardan biri ikki mamlakat madaniyat muassasalari o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi deklaratsiya bo‘ldi. Unda Alfred Korto nomidagi Parij musiqa maktabi va O‘zbekiston davlat konservatoriyasi o‘rtasida akademik almashinuvlarni rivojlantirish va qo‘shma kinoloyihalarni qo‘llab-quvvatlash nazarda tutilgan.
Shuningdek, Fransiyada “O‘zbekiston: sahrodagi avangard” ko‘rgazmasini hamda YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi doirasida Samarqandda muzeylar va sun’iy idrok bo‘yicha xalqaro anjumanni o‘tkazish to‘g‘risida bitim ham imzolandi.

Within the framework of President Shavkat Mirziyoyev's state visit to Paris, Uzbekistan Art and Culture Development Foundation and the French Ministry of Culture signed a number of agreements on cooperation in the cultural sphere. The documents were signed by Chairperson of the Foundation Gayane Umerova and French Minister of Culture Rachida Dati.
One of the agreements was a Declaration on cooperation between cultural institutions of the two countries. It envisages the development of academic exchanges between the Alfred Cortot School of Music in Paris and the State Conservatory of Uzbekistan, as well as support for joint film projects.
An agreement was also signed on holding an exhibition “Uzbekistan: Avant-Garde in the Desert” in France and an international conference on museums and artificial intelligence in Samarkand on the sidelines of the 43rd session of the UNESCO General Conference.