23-aprel kuni YUNESKOning Parijdagi bosh qarorgohida Ijroiya kengashining 224-sessiyasida 19-noyabr kunini Xalqaro hujjatli meros kuni deb e’lon qilish to‘g‘risidagi qaror loyihasi bir ovozdan qo‘llab-quvvatlandi.
Ushbu tashabbus O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan 2025-yilda Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi ochilishida ilgari surilgan edi.
Bu harakat hujjatli merosni asrab-avaylashga e’tibor qaratish, undan foydalanishni kengaytirish va YUNESKOning “Jahon xotirasi” dasturi doirasida xalqaro hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan.
O'zbekiston Respublikasi tashabbusi 65 ta davlat tomonidan hammualliflik qilinib, YUNESKOga a’zo mamlakatlar tomonidan bir ovozdan qo‘llab-quvvatlandi. Xalqaro hujjatli meros kunining yakuniy e’lon qilinishi YUNESKO Bosh konferensiyasining 44-sessiyasi davomida 2027-yilning noyabr oyida kutilmoqda.

23 апреля в штаб-квартире ЮНЕСКО в Париже в ходе 224-й сессии Исполнительного совета Организации единогласно поддержан проект решения о провозглашении 19 ноября Международным днём документального наследия.
Данная инициатива была выдвинута Президентом Республики Узбекистан на открытии 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в Самарканде в 2025 году.
Она направлена на привлечение внимания к важности сохранения документального наследия, расширение доступа к нему и активизацию практических мер по его защите, а также на развитие международного сотрудничества в рамках программы ЮНЕСКО «Память мира».
Инициатива Узбекистана получила соавторство 65 государств и была единогласно поддержана странами-членами ЮНЕСКО. Провозглашение Международного дня документального наследия состоится на 44-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в ноябре 2027 года.