O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi delegatsiyasi Saudiya Arabistoni Podshohligi mezbonlik qiladigan “EXPO 2030 Riyadh” butunjahon ko‘rgazmasi maydoniga tashrif buyurib, loyihaning bosh rejasi va O‘zbekiston milliy pavilioni uchun ajratilgan joy bilan tanishdi.
Tashrif doirasida “EXPO 2030 Riyadh” ko‘rgazmasining xalqaro ishtirokchilari masalalari bo‘yicha direktori Abdulla bin Ol Xamis bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Tomonlar O‘zbekiston milliy pavilionining joylashuvi, uning dastlabki mavzuga oid yo‘nalishi va ko‘rgazmada ishtirok etishga tayyorgarlikning kelgusi bosqichlarini muhokama qildilar. Saudiya tomoni, shuningdek, Osakadagi “EXPO 2025” ko‘rgazmasida O‘zbekiston milliy pavilionini yuksak baholab, loyihaning yuqori saviyada amalga oshirilganini ta’kidladi.
Muloqotda alohida e’tibor milliy pavilionning ko‘rgazma yakunlangandan so‘ng taqdiriga qaratildi. Tomonlar bo‘lajak pavilion negizida madaniy merosni targ‘ib etish, madaniy diplomatiyani yuksaltirish hamda O‘zbekiston va Saudiya Arabistoni o‘rtasidagi hamkorlik rishtalarini mustahkamlash yo‘lida doimiy maskanni barpo etish istiqbollarini ko‘rib chiqdilar.

A delegation from the Uzbekistan Art and Culture Development Foundation visited the site of EXPO 2030 Riyadh in the Kingdom of Saudi Arabia, where it was introduced to the masterplan for the World Expo and the location designated for Uzbekistan’s national pavilion.
During the visit, the delegation met with Abdullah bin Al Khamis, Director of International Participants at EXPO 2030 Riyadh. The parties discussed the location of Uzbekistan’s national pavilion, its preliminary thematic concept and the next stages of preparations for the country’s participation in the World Expo. The Saudi side also commended Uzbekistan’s national pavilion at EXPO 2025 Osaka, noting the high standard of its implementation.
Particular attention was given to the future of the national pavilion after the conclusion of the World Expo. The parties explored the possibility of transforming it into a permanent platform for promoting Uzbekistan’s cultural heritage, advancing cultural diplomacy and strengthening cooperation between Uzbekistan and Saudi Arabia.