Toshkentda Prezident Administratsiyasi Kreativ iqtisodiyot va turizm bo‘yicha departamentining rahbari Gayane Umerova hamda O‘zbekiston Respublikasi Turizm qo‘mitasi raisi Abdulaziz Aqqulovning “BMT Turizm” Bosh kotibi Shayxa Nosir Al Novays bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Bu mamlakatning turizm sohasidagi hamkorlik borasidagi faol tashqi siyosiy kun tartibining ifodasi bo‘ldi.
Uchrashuvda sohaning barqaror rivojlanishi, madaniy va tadbirlar turizmini kengaytirish hamda xalqaro hamkorlikni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi. O‘zbekistonda sayyohlik infratuzilmasini rivojlantirish va yangi turistik takliflar yaratishga qaratilgan islohotlar natijalari e’tirof etildi.
Turizm sohasini rivojlantirish – davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri ekani, jumladan, bu barqaror iqtisodiy o‘sish va xalqaro hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbuslari hamda “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi doirasida muhim ahamiyat kasb etishi alohida ta’kidlandi.
Tomonlar ta’lim loyihalari, hunarmandchilikni qo‘llab-quvvatlash va turizm sohasiga raqamli yechimlarni joriy etish kabi qo‘shma tashabbuslar istiqbollarini muhokama qildi. Uchrashuv yakunida hamkorlikni yanada rivojlantirish va qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga tayyor ekanliklari tasdiqlandi.

В Ташкенте обсуждены вопросы развития международного туристического сотрудничества
В Ташкенте состоялась совместная встреча руководителя департамента креативной экономики и туризма Администрации Президента — Гаяне Умеровой и председателя Комитета по туризму Республики Узбекистан Абдулазиза Аккулова с генеральным секретарём «ООН Туризм» Шайхой Насер Аль Новаис, которая стала отражением активной внешнеполитической повестки страны в сфере туристического сотрудничества.
В ходе встречи обсуждались вопросы устойчивого развития отрасли, расширения культурного и событийного туризма, а также укрепления международного партнёрства. Отмечены результаты реформ в Узбекистане, направленных на развитие туристической инфраструктуры и создание новых туристических предложений.
Подчеркнуто, что развитие туристической отрасли является одним из приоритетных направлений государственной политики, в том числе в рамках реализации инициатив Шавката Мирзиеёва и Стратегии развития Узбекистана до 2030 года, направленной на устойчивый экономический рост и расширение международного сотрудничества.
Стороны обсудили перспективы совместных инициатив, включая образовательные проекты, поддержку ремесленничества и внедрение цифровых решений в туристической отрасли.