Savitskiy nomidagi Davlat san’at muzeyida "O‘zbekiston: cho‘ldagi avangard" keng ko‘lamli ko‘rgazma loyihasi o‘z ishini davom ettirmoqda.
Rassom Yelena Korovay nozik va noziklik bilan yoqimsiz fosh etuvchi mazmunni ikki ma’noli jozibali mazmunga aylantira oldi. 1920-yillarda Buxoroning eski gettosidagi yahudiylar shug‘ullangan tasavvur qilib bo‘lmaydigan hunarmandchilik kasblari tasvirlangan ikkita asarda (mato bo‘yoqchilari va tikuvchilar) ko‘k ranglar nosog‘lom joylarni to‘ldiradi. "Bo‘yoqchilar" (1932) da salomatlik uchun eng xavfli kasblardan biri ko‘rsatilgan; ko‘k rang zaharli bo‘lib, salbiy ramziy ma’no kasb etadi. "Buxoro bandargohlari" (1932) da bosh qahramonlar quyoshli shahar nuri tushmaydigan qorong‘i burchakka surib qo‘yilgan.
Savitskiy nomidagi Davlat san’at muzeyida "O‘zbekiston: sahrodagi avangard" ko‘rgazmasi 2025-yil 1-iyunga qadar davom etadi.

Масштабный выставочный проект "Узбекистан: Авангард в пустыне" продолжает свою работу в Государственном художественном музее имени Савицкого.
Художница Елена Коровай тонко и деликатно сумела превратить нелестное обличительное содержание в двусмысленно привлекательное. В двух работах, изображающих непредставимые ремесленные профессии, которыми занимались евреи из старого гетто в Бухаре в 1920-е годы (красильщики тканей и портные), оттенки синего заполняют нездоровые пространства. В «Красильщиках» (1932) представлена одна из самых опасных для здоровья профессий; синий цвет становится ядовитым и приобретает негативное символическое значение. В «Портных Бухары» (1932) главные герои задвинуты в темный угол, куда не проникает свет солнечного города.
Выставка "Узбекистан: Авангард в пустыне" продлится в Государственном художественном музее имени Савицкого до 1 июня 2025 года.