Mikelanjelo jamg‘armasining “Yosh Elchilar” dasturiga tanlov natijalariga ko‘ra, O‘zbekiston vakillari Diyorbek Abdullayev va Sabina Jo‘rayeva Venetsiyada bo‘lib o‘tadigan “Homo Faber 2026” ko‘rgazmasida vositachilar sifatida xizmat qilishadi.
Diyorbek Abdullayev – Toshkent arxitektura va qurilish instituti bitiruvchisi, me’mor va rassom. Sabina Jo‘rayeva esa Toshkent shahridagi Puchon universitetining Arxitektura fakultetini tamomlagan va “Chronos.Arc” studiyasi asoschisi.
Yosh mutaxassislar Italiyada bir yarim oy bo‘lib, san’at, hunarmandchilik va madaniy almashinuvga bag‘ishlangan dasturda ishtirok etadilar. Tayyorgarlik doirasida mediatorlar onlayn trening va vebinarlarni o‘tab, bo‘lajak ekspozitsiya mazmunini o‘rganadilar.
Tanlov jarayoni onlayn tarzda o‘tkazilib, unda O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi ushbu dastur haqidagi ma’lumotlarni ommalashtirish va arizalarni ishtirokchilarning yakuniy saralashini amalga oshirgan Mikelanjelo jamg‘armasiga yetkazishda ko‘maklashdi.

Following the selection process for the Young Ambassadors programme of the Michelangelo Foundation, representatives of Uzbekistan — Diyorbek Abdullayev and Sabina Jurayeva — will serve as mediators at Homo Faber 2026 in Venice.
Diyorbek Abdullayev is a graduate of the Tashkent Institute of Architecture and Civil Engineering, and works as an architect and artist. Sabina Dzhurayeva is a graduate of the Faculty of Architecture at Bucheon University in Tashkent and the founder of Chronos.Arc studio.
The two young professionals will join a one-and-a-half-month programme in Italy, taking part in a programme dedicated to art, craftsmanship and cultural exchange. As part of their preparation, the mediators are completing online training and webinars and familiarising themselves with the content of the upcoming exhibition.
The selection process was conducted online. The Uzbekistan Art and Culture Development Foundation supported the promotion of the programme and the submission of applications to the Michelangelo Foundation, which carried out the final selection of participants.